Planowanie podróży kamperem – 5 praktycznych kroków

Caravaning jest szeroko rozpowszechnionym i cenionym sposobem podróżowania w całej Europie, USA czy Australii. Tam też jest najlepsza infrastuktura kempingowa, a wokół kamperów powstał swoisty styl życia. W Polsce idea podróżowania kamperem coraz bardziej przenikają do świadomości rodaków. Sezon caravaningowy już wkrótce wystartuje i coraz więcej osób decyduje się na swoją pierwszą podróż kamperem. Planowanie podróży kamperem pójdzie sprawnie, jeśli będziesz pamiętać o kilku kwestiach.

Planowanie podróży kamperem  – po pierwsze zdecyduj gdzie chcesz jechać, kiedy i po co

Podróżowanie kamperem daje ci wolność i swobodę w poruszaniu się. Nie miej jednak warto mieć jakiś ogólny kierunek podróży, wybrać określone państwo czy region. O wiele łatwiej zacząć planowanie podróży kamperem, gdy ma się zdefiniowany cel, np. jadę na 4 tygodnie do Norwegii na Lofoty lub robię 2 tygodniowy objazd wzdłuż wschodniej granicy Polski.

Jeśli już ustaliłeś swój wymarzony kierunek, zastanów się kiedy chcesz tam jechać i po co. Jeśli myślisz o wypoczynku w ciepłych krajach, wygrzewanium się w słońcu, złotym piasku i błękitnej wodzie – zaplanuj urlop na letnie miesiące i wybierz kraje basenu Morza Śródziemnomorskiego: Włochy, Chorwacja, Hiszpania, Francja. Ba! Pojedź dalej na sam koniec kontynentu do Portugalii i podziwiaj majestatyczne wybrzeże Atlantyku.
Pogoda nie ma dla ciebie znaczenia lub wręcz lubisz surowe klimaty? Super! Zrób sobie wyprawę po północnej Europie, wzdłuż Morza Bałtyckiego szlakiem latarni morskich. Zanurz się w pięknie czystej natury w Szwecji lub Norwegii i podziwiaj majestatyczne klify. A może lubisz widokowe trasy, kręte drogi i górski krajobraz? Szwajcaria, Austria i północne Włochy będą kierunkiem w sam raz dla ciebie. 

Możliwości jest sporo, a wszytko zależy od twoich indywidualnych predyspozycji. Kamper zabierze cię tam gdzie zechcesz i będzie przez ten czas twoim domem na kółkach. 

Nie byłam wszędzie, ale wszędzie na pewno jest na mojej liście

Susan Sontag

Planowanie podróży kamperem powinno uwzględnić również spisanie najważniejszych atrakcji danego regionu. Zastanów się jaka forma zwiedzania ciebie interesuje, czy wolisz naturę, czy lubisz również miasta i ich zabytki. Podróżując kamperem jest to dość istotna kwestia. Pamiętaj, że kampere, ze względu na jego gabaryty nie wjedziesz wszędzie, nie mówiąc już o wąskich zabytkowych uliczkach miast. W takim wypadku kampera trzeba zostawić poza centum miasta i skorzystać z innych form komunikacji. 

Planowanie trasy

Pierwszy krok to decyzja w jaki rejon świata się udasz. Kolejny krok planowania podróży kamperem to wyznaczenie trasy, a nawet kilku jej alternatywnych opcji, znalezienie kempingów i rozeznanie w atrakcjach danego regionu. 

Przed wyruszeniem w drogę warto wyznaczyć orientacyjna trasę przejazdów. Dzięki temu uda się oszacować koszty paliwa, miejsca postoju i czas potrzebny na pokonanie całej drogi. Podróżowanie kamperem nie należy do szybkich form przemieszczania się. Na trasie warto zaplanować z góry kilka miejsc noclegowych i parkingów, rozeznać się co do ich wielkości i udogodnień. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić ograniczenia prędkości i lokalne przepisy obowiązujące w innych krajach oraz co bardzo ważne przygotować budżet na przejazdy płatnymi drogami, mostami czy wkalkulować przeprawę promem.

Jedziesz kamperem – zostaw sobie pole na spontaniczne zmiany odcinków trasy. Planując podróż kamperem nastaw się na przygodę i nowe mikro odkrycia. Wszelkie modyfikacje o ciekawe miejsca na trasie są nawet wskazane. Nie musisz podróżować ściśle z punktu A do punktu B, to jest właśnie zaleta kamperowania

Planowanie podróży kamperem – noclegi

Można powiedzieć, że nie po to jedziesz kamperem, żeby martwić się o miejsce do spania. Kamper to twój dom na kółkach i teoretycznie możesz zatrzymać się w każdym miejscu, o ile nie ma tam konkretnego zakazu i jest bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i otoczenia. Teoretycznie, gdyż trzeba pamietać, że wybrane miejsce może być terenem prywatnym. Wtedy warto zapytać właściciela o zgodę, jeśli jest taka możliwość. W przeciwieństwie do wielu krajów, w Polsce nie ma zakazu nocowania na dziko w kamprze. Taka opcja może być cenna dla osób, które szukają wyciszenia z dala od ludzi i zanurzenia w naturze, lubią odkrywać nieprzetarte szlaki i lepiej poznać region.  Podróżowanie kamperem daje ci całkowitą niezależność i to jest jego podstawowa zaleta.

Zatrzymując się na klasycznym kempingu—w zależności od miejsca—mamy dostęp do niezbędnej infrastruktury. Można pozbyć się szarej wody, wyczyścić toaletę, napełnić zbiornik czystej wody, podłączyć się do prądu, jeśli jest taka potrzeba. Kempingi, zwłaszcza te w Europie Zachodniej to małe miasteczka z basenami, sklepami i innymi rozrywkami, zwłaszcza dla dzieci. Większość sprawdzonych kempingów możesz znaleźć w sieci lub poprzez dedykowane aplikacje mobilne, typu Camping info, Camper Contact czy Park 4 night. 

Planowanie podróży kamperem - 5 praktycznych kroków

Wynajmij kampera

Planowanie podróży kamperem wiąże się również wyborem odpowiedniego auta. Na rynku jest wiele ofert, kampery są  różnej jakości, mają różną wielkość i przeznaczone są dla określonej ilości osób. Kierując się wyborem kampera, zwróć uwagę na jego jakość,  wyposażenie, opcje standardowe oferty i opcje ekstra płatne, warunki umowy i dopasuj to do swoich możliwości finansowych i potrzeb. 

Bez względu na to, czy jedziesz  z rodziną, czy grupą przyjaciół, pamiętaj, że zawsze opłaca się mieć na pokładzie komplet pasażerów. Takie podróżowanie jest bardziej ekonomiczne, bo koszty rozkładają się na więcej pasażerów. 

Cena wynajmu kampera zależy w głównej mierze od pory roku, pakietu opcji dodatkowych, czy wielkości auta. Standardowo sezon wysoki obejmuje miesiące letnie i długie weekendy w Polsce. Wtedy ceny wynajmu są najwyższe, a dostępność aut spada. Doświadczenie pokazuje, że planując wyjazd latem najlepiej zarezerwować auto na 2-3 miesiące przed planowaną podróżą. W sezonie niskim (późna jesień i zima) oraz średnim (wiosna i jesień) dostępność lamerów rośnie, a ceny spadają. Biorąc pod uwagę to, że kampery są ogrzewane, nie ma problemu by podróżować nimi przez cały rok. 

Planowanie podróży kamperem - 5 praktycznych kroków

Sprawdź naszą ofertę

Planowanie podróży kamperem – czas na pakowanie i w drogę!

Pakowanie jest zmorą wielu osób podczas zwykłych wyjazdów, nie mówiąc już o kamperze. Można powiedzieć, że do kampera nie pakujesz się, a przeprowadzasz. Z pewnością trzeba na to przeznaczyć znacznie więcej czasu, niż na spakowanie walizki. 

Kampery są bardzo pakowne, mają wiele szafek i schowków, jednak nie oznacza to, że na wyjazd trzeba zabrać ze sobą cały dobytek. Kamper jest autem o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t, a to oznacza, że po uzupełnieniu wody na wasze rzeczy (ubrania, jedzenie, rowery) zostanie +/- 500 kg. Do kamera  warto zabrać: żywność, przyprawy i wodę, wygodne ubrania na każdą pogodę, rowery, apteczkę i leki, kosmetyki i środki higieny. 

Planowanie podróży kamperem - 5 praktycznych kroków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *