Na Podlasie kamperem – 10 atrakcji, których warto doświadczyć

Rok 2021 będzie rokiem kamperów! Ten sposób podróżowania i spędzania czasu, staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Wyjazd na Podlasie kamperem to idealny pomysł, by odetchnąć od miasta, wrzucić na luz, zatopić się  w naturze i wypoczywać zgodnie z jej rytmem. 

Podlasie jest jednym z najbardziej niesamowitych i egzotycznych regionów w Polsce. Znaleźć tu można zachwycające parki narodowe (Biebrzański, Narwiański, Wigierski, Białowieski), parki krajobrazowe i puszcze (Puszcza Knyszyńska, Puszcza Augustowska, Suwalski PK, Łomżyński PK), tereny bagienne i dzikie rozlewiska zamieszkałe przez liczne gatunki ptaków. 

Tu czas płynie wolniej, tempo życia wyznacza natura.  Podlasie to slow life w najbardziej autentycznym wydaniu. To nie żadne chwytliwe hasło a czysty fakt. Tu udaje się każdy kto szuka ukojenia i ciszy od zgiełku wielkich miast i szumu informacyjnego. Podlasie to fuzja natury, wielokulturowości, magii i ciekawej architektury. Mówi się o nim, że jest naszym polskim orientem, gdzie można zatopić się w naturze i przejść cyfrowy detoks. A to zaledwie 200 km od Warszawy. Mamy dla was propozycję trasy wyjazdu na Podlasie kamperem, a w niej ciekawe miejsca, aktywności i lokalne smaki.

Moc Podlasia  – Puszcza Knyszyńska i Supraśl

To czego potrzebujesz, jest bliżej niż myślisz. Nie musisz jechać na koniec świata, by doświadczyć prawdziwego kontaktu z naturą, wyciszyć się i powrócić do korzeni. Supraśl jest znaną miejscowością uzdrowiskową położona w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Panujący tam specyficzny mikroklimat sprzyja relaksacji. Znane są tu terapie lasem – tzw. silwoterapia. Przebywanie w lesie uruchomi wszystkie twoje zmysły. Dzięki temu organizm wróci do równowagi, zregenerują się drogi oddechowe, zmniejszy się stres i wzrośnie poziom endorfin. Symbolem puszczy są wiekowe, strzeliste sosny zwane „świętymi”. Sosna oś wieków uznawana była za symbol długowieczności, zdrowia i męstwa. Uważa się, że mają moc wzmacniającą organizm, a ich młode pączki mają właściwości lecznicze. Dzięki sosnom  organizm się dotleni, a stres zostanie zredukowany. Jak widać wyjazd na Podlasie kamperem może łączyć przyjemne z pożytecznym.  

Jeśli mówimy o mocy Podlasia, to nie można pominąć podlaskich szeptuch. Od wieków zamieszkują te tereny i choć bez dyplomów, leczą wiele chorób mocą daną przez Stwórce. Niby obecnie mało kto w nie wieży, ale „jak trwoga to do Boga”, do podlaskich szeptuch ustawia się kolejka.

Na podlasie kamperem - gotowa trasa podróży

Biebrzański Park Narodowy

Jest to największy park narodowy w naszym kraju, który obejmuje naturalne, nietknięte przez człowieka mokradła, bagna i torowiska. Dolina Biebrzy po dziś dzień zachował swój unikatowy, pierwotny charakter. Zaobserwowano tu ok 270 gatunków ptaków (m.in. orlik, batalion, żuraw, rybitwa, puchacz), a tereny te uznane są za ptasi azyl w Europie. Poza tym żyją tu wydry, gronostaje, borsuki, a nawet wilki. 

Biebrzański Park Narodowy oferuje ponad 600 szlaków przyrodniczych – pieszych, rowerowych i kajakowych. Atrakcją parku jest również Twierdza Osowiec.  Z kolei najbardziej popularną trasą jest Droga Carska tzw. Łosiostrada – tu właśnie można spotkać te majestatyczne zwierzęta w soim naturalnym otoczeniu. Łosie można spotkać tuż przy drodze, więc nawet nie trzeba wysiadać z kampera, by móc je podziwiać. Ale uwaga! Jedź łostrożnie 🙂

Narwiański Park Narodowy

Narew jest rzeką typowo nizinną z rozbudowanym systemem kanałów, co jest ewenementem na skalę Polski, jak i Europy. Można tu spotkać bogactwo świata roślin i zwierząt, a niedostępne tereny bagienne są obszarem lęgowym dla różnych gatunków ptaków. Stwierdzono tu 203 gatunki ptaków, w tym 28 zagrożonych w skali świata m.in. błotniak łąkowy, bocian czarny, orlik krzykliwy czy sowa błotna.

Najbardziej popularną formą zwiedzania są kładki przyrodnicze, które zawieszone są nad bagnami. Najbardziej znaną jest kładka między wsiami Śliwno i Waniewo. Po rzece można poruszać się również w wyznaczonych miejscach kajakiem lub tzw. łodzią pychówką. 

Na podlasie kamperem - gotowa trasa podróży

Białowieski Park Narodowy

Puszcza Białowieska położona jest na terenie Polski i Białorusi. Jest to teren ściśle chroniony, a wejść tu można wyłącznie z przewodnikiem. Obejmuje najlepiej zachowane fragmenty lasu pierwotnego, co jest fenomenem na skalę Europy. Została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest również domem dla największej populacji żubra na świecie. 

Puszcza Białowieska ma bogatą historię. Jest to teren chroniony conajmniej do XV w., choć na początku nie chodziło o jej walory przyrodnicze, a wręcz przeciwnie, o tereny łowieckie. Teren puszczy należał do lasów królewskich, a na polowania przyjeżdzali królowie Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary, Stan Batory. Po rozbiorze Polski tereny puszczy przeszły we władanie carów rosyjskich, którzy chętnie przybywali w to miejsce wraz ze swoją świtą.

Białowieski Park Narodowy stanowi jedynie wycinek Puszczy, a składa się w większości z lasów gospodarczych. Tu właśnie można spacerować wśród zieleni korzystając z wielu kładek i ścieżek przyrodniczych, np. Kładka Żebra Żubra, Szlak Dębów Królewskich. Tu znajduje się również rezerwat pokazowy żubra, w którym można spotkać zwierzęta zamieszkujące puszczę. 

Czy wiesz, że… czyli 5 ciekawostek na temat żubra

  • żubr jest gatunkiem chronionym
  • żubr to nie bizon, to dwa różne gatunki choć należą do tej samej rodziny Bison. Żubr zamieszkuje lasy Europy, a bizon prerie Ameryki Północnej
  • żubry na wolności w Polsce występują w Puszczy Białowieskiej, Bieszczadach, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej oraz w woj.zachodniopomorskim
  • żubry nie jedzą żubrówki – żubrówka to popularna trawa, gdzie jej właściwa nazwa to turówka leśna, jest bardzo aromatyczna i wykorzystywana jako środek lecznicy i przyprawy (np. do nalewek czy wódki)
  • w Polsce żyje 1820 żubrów, z czego 207 występuje w hodowlach zamkniętych a 1613 żyje na wolności

Podlaski Orient – wieś tatarska Kruszyniany 

Kruszyniany to niewielka wioska położona w odległości ok. 50 km od Białegostoku, tuż przy granicy białoruskiej. Zatopiona w zieleni Puszczy Knyszyńskiej żyje swoim życiem. Miejsce to jest prawdziwym tyglem kulturowym. Obok siebie koegzystują trzy wyznania: chrześcijańskie, prawosławne i islam. N terenie wioski znajduje się Jurta Tatarska, gdzie można posmakować tradycyjnych potraw oraz Centum Kultury Muzułmańskiej. Jednak atrakcją jest stary, zabytkowy, zielony meczet, który można zwiedzać z przewodnikiem.

Tatarzy na ziemiach polskich pojawili się w XIV w. i przywieźli ze sobą kulturę i obyczaje. Ta mniejszość etniczna wpisana jest w polską historię od setek lat. Służyli w polskiej armii, a w zamian za to dostali ziemie na Podlasiu i przywileje. Planując trasę na Podlasie kamperem warto ująć to miejsc w swoim planie.

Kraina Otwartych Okiennic – tu czas się zatrzymał 

Choć na Podlasiu można znaleźć wiele wiosek  kolorowymi domkami, to najbardziej znane są trzy – Trześcianka, Soce i Puchły. One stanowią tzw. Krainę Otwartych Okiennic, która jest prawdziwym wehikułem czasu. Architektura podlaskich wsi jest bardzo oryginalna. Kolorowe, drewniane domy są bogato zdobione ornamentami – okiennice, narożniki, podokienniki nadają tym wiejskim chatkom charakteru i uroku. Sielskiego klimatu dodają ławki ustawione przed domem, przy których spotykają się mieszkańcy wsi.

Podlaskie Cerkwie

Oprócz oryginalnych, drewnianych domów na podlaskiej wsi można podziwiać wspaniałą architekturę sakralną. Tereny te zamieszkiwane są przez osoby wyznania prawosławnego, stąd w każdej niemal miejscowości można napotkać kolorowe cerkwie. Najbardziej znane to:  niebieska Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi, niebieska Cerkiew w miejscowości Puchły oraz  zielona Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance. Wybierając się na Podlasie kamperem warto zaznaczyć na swojej mapie kilka takich lokacji. 

Puszcza Augustowska

Puszcza,  jezioro Augustowskie oraz dolina Rospudy stanowią obszar chronionego krajobrazu. Puszcza Augustowska przyciąga miłośników turystyki aktywnej – tu są odpowiednie tereny do jazdy rowerem, kajakarstwa, czy długich spacerów leśnych. Na tym obszarze znajdują się liczne jeziora z piękną linią brzegową oraz sieć rzek i kanałów  –  a dziełem hydrotechniki jest znany wszystkim Kanał Augustowski. Niegdyś służył do transportu towarów Wisłą do Morza Bałtyckiego, obecnie sprawdza się idealnie w roli jednego z najciekawszych szlaków kajakowych. Puszcza Augustowska przez bogactwo terenów zielonych zyskała miano Zielonych Płuc Polski. Jest to rejon o najniższym w tej części Europy zanieczyszczeniu powietrza atmosferycznego i wód.

Na podlasie kamperem - gotowa trasa podróży

Sprawdź ofertę

Podlaskie smaki

Jak każdy region, tak i Podlasie ma swoje regionalne przysmaki: babka i kiszka ziemniaczana, kartacze, bliny, zaguby, kołduny, kindziuk, pierekaczewnik, sękacz, marcinek, mrowisko, podlaski bimber. Kuchnia podlaska jest wielokulturowa i ma swoją lokalną specyfikę. Wśród dań można znaleź wyroby kuchni polskiej, litewskiej, białoruskiej i tatarskiej. Jadąc na Podlasie kamperem warto zaznaczyć na mapie kilka miejsc w wyrobami regionlnymi, aby jeszcze mocniej doświadczyć tego, co ten region ma do zaoferowania.
Dla zainteresowanych polecamy Podlaski Szlak Kulinarny, gdzie znajdziecie informacje o lokalnych spiżarniach ich wyrobach i warsztach. Wszystko w duchu słów travel i doceniana lokalnych tradycji i wartości. 

Na Podlasie kamperem – aktywny wypoczynek

Jedziesz na Podlasie kamperem, ale co dalej? Pamiętaj, że nasze kamper mają bagażnik rowerowy, więc warto je ze sobą spakować. Na Podlasiu jest kilka szlaków rowerowych, tych lokalnych jak i ogólnokrajowych Green Velo. Jest to dobra alternatywa, by spędzić aktywnie czas i poznać bliżej okolice i jej mieszkańców. 

Leśne spacery, nordic walking, bieganie – o to będzie łatwo. Podlasie to głównie tereny zielone, a lasów jest pod dostatkiem. 

Kajaki – na Podlasiu znajduje się wiele miejsc, w którym można spróbować tego sportu. To idealny sposób na spędzenie aktywnie czasu i zanurzenie się w naturze. Poczujesz zapach i dźwięki natury, przećwiczysz uważność, a twoja głowa odpocznie od zgiełku dnia codziennego. Spływy organ ozwane są na większości podlaskich rzek: Czarna Hańcza, Narew, Biebrza, Bug, Rospuda, Kanał Augustowski, Supraśl, Narewka. 

Na Podlasie kamperem – gdzie nocować

Podlasie ma całkiem sporą bazę kempingową, a my przedstawimy kilka w losowej kolejności. Jadąc na Podlasie kamperem możesz wybrać polecane kempingi.

Suwalszczyzna – Eurocamping- OSiR Suwałki, Nad Wigrami, Widok, Hotel Wigry, Gremzdówka.
Augustów i okolice – Necko, Królowa Woda, Sirocco, Marina Borki, Golubiewo.
Biebrza i okolice – Biebrza 24 – Podhorodnianka, Przystanek Biebrz, Bóbr, Przystań rzeczna Wroceń.
Dolina Narwi – Port Łomża.
Puszcza Knyszyńska- Na tatarskim Szlaku, Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna, Ritowsiko.
Białowieża i okolice – U Michała, Stary Dwór, Na Skraju Puszczy, Stanica Kajakowa.

Zdjęcia: @Myownphotostory.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *