Wszystko co musisz wiedzieć o podróżach kamperem

Caravaning staje się bardzo popularną formą podróżowania – takie mamy czasy! Podróż kamperem to marzenie wielu osób. Wolność, mobilność, swoboda i przelatujące przed oczami różne krajobrazy. Jeśli planujesz swoją pierwszą podróż kamerę, to zapewne w głowie pojawiają się pytania i watpliwości. Czy to da mnie? Jak to wygląda? czy dam radę prowadzić kampera? Ile to kosztuje? Przedstawiamy zatem garść istotnych informacji. Znajdziesz tu wszystko co musisz wiedzieć o podróżach kamperem. 

Wszystko co musisz wiedzieć o podróżach kamperem – lista najczęściej zadawanych pytań

Jakie prawo jazdy jest wymagane?

Do prowadzenia kampera wystarczające jest prawo jazdy kat. B pod warunkiem, że DCM (Dopuszczalna Masa Całkowita) pojazdu nie przekracza 3,5 t. Dodatkowo wymagamy, żeby kierowca miał ukończone 26 lat i posiadał prawo jazdy od 5 lat

Czy poradzę sobie z obsługą kamera?

Chcemy żebyście podczas wyjazdu czuli się komfortowo w naszych autach, a obsługa kampera była prosta i bezproblemowa. Każda osoba wynajmująca kampera przed jego otrzymaniem przechodzi szczegółowy instruktaż z zakresu zasad użytkowania, obsługi instalacji i przyłączy oraz komplet informacji niezbędnych do bezpiecznego korzystania z pojazdu.

Jak wygląda jazda kameprem?

Kamperem jeździ się podanie jak busem lub dużą osobówka. Trzeba wziąć pod uwagę masę i gabaryty auta i dostosować prędkość do warunków na drodze. Jazda jest wygodna, gdyż jedziesz wolniej, siedzisz wyżej i widzisz więcej. Masz czas na odpowiednią reakcję, choć droga hamowania jest dłuższa. Trudniejsze jest parkowanie. Chociaż auta maja kamery cofania, warto poprosić drugą osobę o pomoc.Ze względu na gabaryty i masę należy unikać wąskich, jednokierunkowych uliczek.

Czym jest kaperowanie?

Kamperowanie to piękna forma turystyki. Wynajem kampera daje wolność, mobilność i elastyczność. Podróżujesz tam gdzie chcesz i kiedy chcesz, poza utartym szlakiem odkrywasz i poznajesz nowe miejsca.

Gdzie mogę znaleźć kampingi i postoje dla kamperów?

Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie.

W Europie jest spora baza kampingowa. Podczas planowania podróży warto sprawdzić oferty kempingów i ich infrastrukturę. 
Przydatne strony www: polskicaravaning.pl, kempingieuropy.pl. 
Aplikacje: Campinginfo – darmowa aplikacja tworzona przez społeczność osób podróżujących kamperami, przydatne info o kempingach i ich infrastrukturze. Park4night i CamperContact  – aplikacje płatne, informacjia o polach kempingowych oraz parkingach przystosowanych do kamperów. 

Jak przygotować kampera do jazdy?

Podczas jazdy camperem warto pamiętać o kilku kwestiach bezpieczeństwa:

  • sprawdź czy wszystkie szafki, szuflady i drzwi są zamknięte
  • sprawdź czy okno dachowe jest zamknięte
  • przemyśl co ze sobą zabrać. Właściwie rozłóż i zabezpiecz bagaże. Najcięższe rzeczy połóż nisko.
  • opróżnij zbiornik szarej wody i kasetę WC

Czy warto zabrać ze sobą rowery?

Tak! jest super pomysł. Dzięki temu możesz spędzać aktywnie czas i poznawać najbliższą okolicę. Nasze kampery mają bagażniki na 4 rowery, więc warto je ze soba zabrać. Zarówno w Polsce (zobacz plan podróży na Podlasie), jak i za granicą znajdziesz sporo ścieżek rowerowych. Jeśli nie, to zawsze można jechać poza trasą i zejść z utartych szlaków.

Jak szybko można jechać kameprem

Podróżowanie kamperwm nie jest szybkie, ale nie o czas chodzi podczas takiego wyjazdu. Ze względu na masę i gabaryty camperem należy jeździć trochę wolniej niż samochodem osobowym. Rekomendowana maksymalna prędkość to 100/110 km/h. Warto pamiętać również o wysokości auta. Nie należy wjeżdżać do garaży, tuneli, bram, itp. o wysokości poniżej 3,3m.

Wszystko co musisz wiedzieć o podróżach kamperem - lista najczęściej zadawanych pytań

Ile osób zmieści się do kampera??

Mamy w ofercie dwa rodzaje kamperów. Model Benimar SPORT 346 posiada miejsca do spania/jazdy.siedzenia dla 6 osób. Model Benimar Tessoro 463 pomięsci 4-5 osoby.

Jakie winiety i opłaty drogowe obowiązują kampery?

Kamper jest samochodem zarejestrowanym do 3,5 tony DMC. Oznacza to, iż często koszt winiet jest taki sam jak dla samochodów osobowych. Opłaty drogowe przy bramkach wjazdowych  na autostrady zależne są od  danego kraju. W przypadku przepraw promowych, tuneli i mostów ceny dla kamperów mogą być wyższe niż dla samochodów osobowych i są głównie uzależnione od długości i wysokości kampera.Informacje dotyczące opłat w innych krajach europejskich znajdują się na stronach PZMOT.

Jak przygotować kampera do zwrotu?

Auto należy dostarczyć w miejsce wskazane w umowie. Auto musi być czyste z zewnątrz i wewnątrz, należy opróżnić zbiornik wody szarej i toaletę chemiczną. Wymagany jest zwrot z pełnym bakiem paliwa i pełna butla z gazem. Ponadto należy uzupełnić płyn do spryskiwaczy.Podczas zwrotu kampera wypełniamy ponownie protokół  zdawczo-odbiorczy. Rozliczenie kaucji następuję w terminie do 10 dni. 

Jak wykonać podstawowy serwis kampera (uzupełnienie wody, opróżnienie WC)?

W Europie jest wiele kampingów (płatnych lub darmowych), które posiadają odpowiednią infrastrukturę do obsługi kamperów – opróżnisz tam zbiornik brudnej wody, toaletę i uzupełnisz zapas czystej wody. Zbiorniki wody mają pojemność 105, kaseta w toalecie około 20l. Taki zapas wystarczy na ok 2-3 dnie oszczędnego używania. Wodę można uzupełnić na wielu stacjach benzynowych. 

Jak wygląda eksploatacja kampera?

Podczas wyjazdu należy zadbać o bezpieczeństwo i stan techniczny kampera: sprawdzanie i uzupełnianie oleju silnikowego, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu i stanu ogumienia, działania świateł sygnalizacyjnych, mijania i drogowych – w razie konieczności płyny należy uzupełnić na swój koszt.

Jakie jest zużycie paliwa kampera na autostradzie?

Podczas jazdy po równym terenie i rozsądnej prędkości ok. 100-110 km/h, zużycie oleju napędowego oscylować będzie ok. 10-12 l/100km. 

Kiedy i gdzie mogę odebrać i zwrócić kampera?

Odbiór kamera odbywa się w miejscu wskazanym w umowie wynajmu. Zwrot pojazdu w innym miejscu i czasie może nastąpić wyłącznie po uzgodnieniu z Wynajmującym, za odpowiednią opłatą. Możliwe jest przedłużenie wyjazdu od 24 h za pisemną zgodą (lub mailową) Wynajmującego pod warunkiem, że nie koliduje to z następną rezerwacją innego klienta. Niezwrócenie samochodu w ciągu 24 godzin od momentu zakończenia najmu traktowane jest jako przywłaszczenie mienia.

Czy otrzymam zwrot kaucji?

Kaucja jest zabezpieczeniem kosztów związanych z naprawą ewentualnych uszkodzeń pojazdu lub wyposażenia dodatkowego, poniesionych przez Wynajmującego kosztów sprzątnięcia pojazdu, opróżnienia kasety z nieczystościami oraz uzupełnienie baku z paliwem i/lub gazem w przypadku oddania auta w innym stanie niż wynikający z umowy. Kaucja rozliczana jest do 10 dni od zakończenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *